Wszystko, co musisz wiedzieć o złotych obrączkach ślubnych

Wszystko, co musisz wiedzieć o złotych obrączkach ślubnych

Wszystko, co musisz wiedzieć o złotych obrączkach ślubnych

Każde “tak” musi być zapieczętowane obrączką ślubną. Obrączki ślubne są najważniejszym symbolem małżeństwa. Wybór tych jedynych obrączek bez wątpienia nie należy do najprostszych, aby ta kwestia stała się łatwiejsza, warto zdobyć kilka informacji na temat obrączek. Najczęstszym wyborem przyszłych Par Młodych są złote obrączki. Przyjrzyjmy im się bliżej, warto poznać kilka kwestii, które się z nimi wiążą.

Obrączki ze złota

Nie sposób zaprzeczyć, że złote obrączki są tymi, które najczęściej wybierają Państwo Młodzi, tylko czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę, w czym tkwi ich fenomen? Otóż, obrączki wykonane ze złota są niezwykle trwałe, mniej podatne na zarysowania oraz nie zmienia się oraz nie ciemnieje – tak, jak jest to w przypadku srebra.

Próby złota

Co tak naprawdę oznaczają liczby oznaczające próbę złota? Jest to na tyle ważna kwestia, że warto mieć o niej jakiekolwiek pojęcie przed wyborem obrączki ślubnej. 

Możemy wyróżnić 7 rodzajów:

  • Pierwsza próba złota, inaczej próba 960, czyli taka z zawartością 96% czystego złota,
  • Druga próba złota, inaczej próba 750, czyli taka z zawartością 75% czystego złota,
  • Trzecia próba złota, inaczej próba 585, czyli taka z zawartością 58,5% czystego złota,
  • Czwarta próba złota, inaczej próba 500, czyli taka z zawartością 50% czystego złota,
  • Piąta próba złota, inaczej próba 375, czyli taka z zawartością 37,5% czystego złota,
  • Szósta próba złota, inaczej próba 333, czyli taka z zawartością 33,3% czystego złota,
  • Czyste złoto, inaczej próba 999,9.

Czyste złoto jest zbyt miękkie, aby tworzyć z niego biżuterię, dlatego zawsze uzupełniane jest o inne domieszki, dzięki czemu staje się znacznie bardziej trwałe. Z tego też powodu, próba 585 jest najczęściej wybieraną opcją. Im większa próba, tym możliwość wystąpienia uszkodzeń zwiększa się. Im mniejsza próba, tym obrączka będzie trwalsza, a także tańsza.

Ile karatów ma złoto?

Drugim podziałem jest wyrażanie złota za pomocą ilości karatów w stopie złota. Przyjęto, że 1 karat to 1/24 wagi złota w tym stopie.

  • Złoto 24-karatowe to inaczej czyste złoto,
  • Złoto 23-karatowe to inaczej próba 958,
  • Złoto 18-karatowe to inaczej próba 750,
  • Złoto 14-karatowe to inaczej próba 585, czyli ta najczęściej wybierana,
  • Złoto 12-karatowe to inaczej próba 500,
  • Złoto 9-karatowe to inaczej próba 375.
  • Złoto 8-karatowe to inaczej próba 333.

Kolory złota

Te tradycyjne obrączki ślubne stworzone są z żółtego złota, jednak możliwości na tym się nie kończą. Można jednak wybrać obrączki z innego typu złota. 

Na drugim miejscu znajdują się obrączki z białego złota, najczęściej są stopem złota oraz niklu, cynku lub srebra. Dzięki temu białe złoto przypomina znacznie droższą platynę. Różnica pomiędzy białym a żółtym złotem nie tkwi tylko w kolorze, ale i w trwałości. Białe złoto jest dużo trwalsze, przez co jej właściciele będa długo cieszyć się nowym wyglądem.

Drugą alternatywą dla klasycznego złota jest różowe złoto. Obrączki z różowego złota powstają z połączenia złota oraz miedzi, i to jej zawdzięczają swój wyjątkowy kolor.

Lekcja dotycząca najważniejszych informacji o złotych obrączkach zakończona. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakich obrączek szukać, a dodatkowo wiesz na co zwracać uwagę podczas poszukiwania.

Brak komentarzy

Przepraszamy, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.